Kako da koristim Power Query svaki dan na poslu

Svako od nas bi trebalo da koristi Power Query svaki dan. On predstavlja dodatak koji omogućava da sredite vaše podatke uz par klika. Doslovno zamenjuje mnogo funkcija. Verujem da kada jednom počnete da koristite vrlo lako ćete većinu toga obavljati baš preko Power Query-a.
 
Kada upload-ujete podatke otvara vam se prozor Power Query. On se više koristi za “friziranje” podataka. Dakle da dodate, oduzmete neki red, kolonu, grupišete podatke itd. 
 
Prvi korak je da upload-ujete podatke. Kako to možete da učinite pročitajte OVDE.
 
Ovako izgleda prozor kada upload-ujete podatke.
U ovom primeru je korišćena tabele prodaje (majice, pantalone..) u državama Kanade.
 
Sada vam predlažem par osnovinh, a korisnih stvari koje možete da radite u Power Query:
 
  • Dodati vrednosti tako gde ih nema
  •  Deljenje kolone
  •  Spajanje dve kolone
  • Grupisati podatke

Dodati vrednosti tako gde ih nema

Kako je za svaku kolonu postavljen filter, sa padajuće liste štiklirate opciju null i tada će vam se pojaviti redovi gde imate samo null. Tada možete da dodate vrednost tamo gde nedostaju. Evo kako to izgleda na mom primeru:

Deljenje kolone
 
Ako iz nekog razloga želite da podelite kolonu tada možete da koristiti opciju Split Column. Prvo stanite na kolonu koju želite da podelite. Potom idite na opciju Split Column.Pritiskom na opciju otvara se padajuća lista gde možete da birate na koji način ćete deliti kolonu: 
  • By Delimiter,
  • By Number of Characters,
  • By Position,
  • By Lowercase to Uppercase, By Uppercase to lowercase,
  • By Digit to Non-digit,
  • By Non-digit to digit. 
Ja se najčešće opredeljujem za opciju By Delimiter. 
Ovako izgleda prozor nakon što izaberete:
Vaš delimiter može da bude razmak, zarez, tačka zarez ili da vi samo dodate neki po izboru. U ovom primeru izabraću razmak.
Ovako izgleda kolona Product pre podele:

A ovako nakon podele:

Sada imate iz jedne dve kolone. Ukoliko ipak hoćete da ih spojite (to važi za bilo koje dve kolone koje želite da spojite), obeležite te dve kolone, desni klik i potom izaberete Merge Columns.
 

Grupisanje podataka

U ovom primeru je u svakom redu  transakcije upisana i zemlja u kojoj je bilo transakcije pa se zato podaci mogu grupisati tako da vidimo broj izvršenih transakcijama u državama Kanade. Ovde je potrebno da se izabere kolona State, a potom da se ide na opciju Split. Tada se otvara sledeći prozor:

Evo i rezultata:

Kako da koristim Power Query svaki dan na poslu

Leave a Reply

Scroll to top